Yazlık Evlere Salon Dekorasyonu Fikirleri


Kimi zaman şehrin karmaşasından, gürültüsünden, zamansızlığından kaçmak kimi zaman tatilleri kendimize ait ferah sıcacık bir evde geçirmek için baş vurduğumuz yazlık evlerin en rahatlatıcı tarafı dinlenmek olsa da bu durumu dekorasyonuyla birleştiremediğimiz zaman evde geçireceğimiz tatil bile bizi yorabiliyor. Bu nedenle her ne kadar dekorasyon önemli değil denilse de bilinç altımız dekorasyona büyük önem veriyor ve bunu yaşantımıza dikkat verilmesi gereken bir konu haline getiriveriyor. Peki, bilinç altını rahatlatmak için evin dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Yazlık evler bize en çok dinlemeyi anımsattığı için ferahlık obsiyonunu yazlık evlerde kullanmak gerek. Bunu imkan varsa camlı tavanlara uygulayabiliriz. Sabah gökyüzünün berraklığı ve güneş sızıntısı; geceleri yine berrak olan gökyüzüne özenle yerleştirilmiş gibi duran yıldızların görüntüsü. Tabi bu noktada yazlık evin bulunduğu bölgede hangi iklim hüküm sürüyor buna dikkat etmek gerekiyor. Eğer imkan yoksa duvar boylu boyunca cam pencerelere çevrilebilir. Bu şekilde temiz havayı ve berrak gökyüzünü iliklerimize kadar hissedebiliriz.

Yine ferahlığı baz alarak yazlık evlerde aşırı eşyadan kaçınmak en doğrusu. Çünkü fazla eşya demek göz yoruculuğu demek. Ayrıca evde fazla eşya bilinç altına o kaçtığımız şehirlerin karmaşasında olduğu hissini oluşturacak ve buna bağlı olarak bedeni gizli strese sokabilecektir. Aynı şekilde eşyaların renkleri koyu olmamalı tersine açık yani ferah renkler kullanılmalıdır. Tüm bunların dışında aslında göze en çok çarpan bölümler perde, çerçeve, ayna yani duvar bölümleridir. Duvar ve perdede renk olarak tıpkı mobilyalardaki gibi açık renk ter kullanılmalı ve bu noktada beyazın ve mavinin verdiği temizlik, ferahlık ve güven hislerine dikkat edilmeli. Çok sık ayna ve fotoğraf/ resim gibi nesneler kullanılmamalıdır. Çünkü bunlarında fazlası karmaşıklık sıkılık gibi duygulara sebep olabilecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.