Kardeş Odaları İçin Dekorasyon Önerileri


Kardeşlerin odalarını düzenlerken her birini memnun etmek, hele ki cinsiyetleri farklı ya da yaşları birbirlerinden uzaksa oldukça zordur. Bu gibi durumlarda en iyi seçenek odayı sanki iki ayrı odaymış gibi düşünerek tasarlamaktır. Bunun için kardeşlerin yaşam alanları ayrı ayrı planlanır, araya da istedikleri zaman çekebilecekleri bir perde ya da bir paravan konulabilir. Özellikle bu portatif paravanlar son yıllarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Öte yandan eğer kardeşler yakın yaşlardaysa ya da ikiz olmaları gibi özel durumlar varsa, dekorasyon için ikisinin yaşam alanında da olacak ortak ögeler kullanmanız gerekir. Her ikisinin de sevdiği bir çizgi film karakteri ya da bir masal kahramanı bu konuda çok uygun olacaktır. Erkek çocuklar için araba figürleri kız çocukları için ise bebekli figürler oldukça işe yaramaktadır.

Kimi aileler kardeş odalarında ranza kullanmayı oldukça sık tercih etmektedir. Ranzalarda eğer güvenlik açısından sorun yoksa, merdivenleri ve korkulukları sağlamsa, ranza kullanmak alandan da kazanmanızı sağladığı için oldukça faydalı olabilir. Öte yandan, kardeş odalarında bir ders çalışma ve ya ödev yapma köşesi olması da tavsiye edilir. Bu köşeler her iki kardeşin de ortak kullanabileceği alanlar olabilecekleri gibi, ikisine ayrı ayrı birer çalışma masası alarak da bu durumu çözebilirsiniz. Bu odalarda bir oyun köşesi olması da hem yaratıcılıklarını geliştirmelerini hem de birbirleri ile zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Bu kardeş odalarında çocukların özellikle göz hizasına denk gelen yerlerdeki eşyaların sivri uçlarını kapatmanız, takılıp düşebilecekleri eşyaları daha en başta odayı dekore ederken koymamanız gerekir. Kıyafet dolapları da çocukların kıyafetlerini kendileri alabilecekleri bir yükseklikte olmalıdır. Kardeş odalarının dekorasyonunda, tavana ışıltılı ve yaldızlı lambalar yerleştirmek, pencere önüne ise okuma köşesi yapmak da son yıllarda popüler olan iki ayrı fikirdir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.