Fayans Seçiminde Dikkat Edilecekler Nelerdir ?


Fayanslar çoğu kişi tarafından seramik olarak adlandırılmaktadır ve bir nevi bir seramiktir aslında. Fayans seçiminde ilk olarak fayansların su geçirmez ve nem geçirmez olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü fayanslar banyolarda ve mutfaklarda çok kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bunları seçerken dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta ise, bu taşların kolay temizlenebilir olmalarıdır. Çünkü temiz banyo ve mutfak herkesin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır ve bu yüzden dolayıda temizliği önemli bir nokta oluşturmaktadır.

Fayanslarda özellikle de banyo fayanslarında taşların modellerinin yerleri büyük önem taşımaktadır. Döşemesi esnasında dikkatli yerlerine yerleştirilmesi gereken bu taşlar aynı zamanda sağlam olmalıdır ve aralarına konulan alçıların sert beyaz dediğimiz çimentodan olmasına özen gösterilmelidir. Bu sırada taşların seçiminin önemli olduğu kadar, bunları döşeyecek olan ustanın da seçimi bir o kadar önemlidir. Usta taşlarda oluşacak bozuk görüntülerin önüne geçmelidir ve düşme gibi durumlarda hassas bir yapıda olup işini özenle yapmasına dikkat edilmelidir.

Banyo veya mutfak fayans nereye alınacaksa, mekanın büyüklüğüne dikkat edilerek desenler ve renkler seçilmelidir. Aynı şekilde rengin ve desenin dışında taşların kalınlığına da dikkat edilmelidir. Küçük olan alanlar için daha çok açık renkler tercih edilip, böylece mekan büyük gösterilebilmelidir. Aynı zamanda küçük olan alanlar için çok fazla desen kullanılmamalıdır. Böylece alan dahada boğuk ve dar bir hal almamalıdır. Aynı zamanda küçük olan banyoların duşa kabinin yanında yer alan kısımdaki fayansların tavana kadar uzamasına özen gösterilmelidir. Böylece mekan dahada büyük gözükecek ve içiniz açılacaktır. Bununla birlikte aynı zamanda kullandığınız duşa kabinin buzlu cam olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü buzlu cam olan duşa kabinler küçük banyonuzu dahada küçük gösterecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.