Salon Aydınlatma Fikirleri

By

Kimileri sadece misafirleri için kullanıyor kimileri günlük yaşam alanı olarak kullanıyor salonları. Fakat ne amaçla kullanılıyor olursa olsun ev dekore edilirken en çok özen gösterilen dolayısıyla aydınlatması idi, perdesiydi, mobilyasıydı derken üzerinde en çok düşünülen oda haline geliyor. Ancak mobilyanın da perdenin de ne olduğunu gösteren aslında aydınlatma. Çünkü avize kullanılacaksa avizenin şekli büyüklüğü, kullanılan ampullerin ışık rengi, ışık şiddeti; spot kullanılacaksa kullanılacağı yer, rengi şiddeti gibi çok ayrıntılı ve dikkat edilmesi gereken noktaları var. Üç maddede dikkat edilmesi gereken bu noktaları şöyle özetleyebiliriz:

1. Eğer tavanı yüksek büyük bir salonunuz var sarkık avizeler tercih edebilirsiniz. Ayrıca tavan yüksek olduğu için zaten ferah olacaktır. Bu nedenle parlak beyaz ışık seçmek gereksiz olacaktır. Bunun yerine hafif sarı bir ışık seçmek salona olması gerektiği loş bir ışık kazandıracaktır. Bu noktada eğer duvarlarınızın rengi toprak tonlarıysa kesinlikle beyaz ışıktan uzak durmalısınız. Ayrıca yüksek spot ışığını bu tür salonlarda kullanmak duvarların boyunu kısacak karanlık bir görüntüye sebep olacaktır.

2. Küçük salonlarda alanı genişletmek için aydınlık ışıklar tercih etmek isabetli bir karar olacaktır. Ancak bu durumda da duvar rengini toprak tonlarında tercih etmemek gerekiyor. Bu tür salonlarda bazı nesnelerin üzerine spot ışığı yerleştirmek ortama derinlik kazandırarak salonu daha genişmiş gibi gösterecektir. Ayrıca burada avize çok sarkıntılı olmamalı tavana daha yakın olan avizelerden olmalıdır.

3. Büyük salonlarda eğer duvar rengi beyaz-mavi arasında tonlarda ise beyaz, toprak tonlarında ise sarı ışık tercih edilmeli ve salonu küçük gösterecek kısa mesafeli spot ışıklardan uzak durulmalıdır.

Soru Sor

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Ürünler