Montessori yatak pembe renk

Montessori Yatak Modelleri


Montessori Yatak, yaratıcılığı ve bağımsızlığı teşvik etmek için küçük çocuklarla çalışan bir eğitim öncüsü idi. Montessori’ye göre:

Çocuğa, kendi başına kullanabileceği bir ortam vermeliyiz: kendi başına küçük bir lavabo, açabileceği çekmeceli bir büro, kullanabileceği ortak kullanım nesneleri, gece boyunca uyuyabileceği küçük bir yatak. çekici battaniyeyi katlayabilir ve kendi kendine yayabilir.

Ona yaşayabileceği ve oynayabileceği bir ortam vermeliyiz; sonra onu bütün gün elleriyle çalıştığını göreceğiz ve kendini soyunup kendi yatağına yatırmak için sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Çocuğunuz için Montessori yaklaşımını düşünüyorsanız, okul öncesi çocuğunuzun küçük çocuğunuzu bağımsız olarak düşünmesi ve davranması için teşvik etmesi için beklemeniz gerekmez. Eğlenceli ve eğitici bir Montessori yatak odası oluşturmak için bu ipuçlarıyla yürümeye başlayan çocuğunuzun alanını güvenli ve bağımsız bir öğrenme ortamına dönüştürün.

Tasarımı Basit Tut
Amacınız bağımsızlığı teşvik etmek ise, işleri basit ve kolay yönetilmesi önemlidir. Bebeğinizin yatak odası, çocuğunuzun evde ve kontrolde hissedebileceği rahatlatıcı bir yer olmalıdır. Nötr ve yumuşak düşünün, su veya yeşil gibi yatıştırıcı gölgeler yapın ve desenli öğeleri tanıtırken dikkatli olun. Dağınıklığı minimumda tutun ve güzel, tahta bir abaküs veya el oyması istifleme halkaları gibi oyuncaklar kadar ikiye katlanan aksesuarları seçin.

Ölçeği Ayarla
2 metre boyunda olduğunuzda dünya oldukça korkutucu bir yer olabilir. Nesneleri biraz küçültmek sadece endişeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuza çevrelerini keşfetme ve etkileşimde bulunma, öğrenirken öğrenme yeteneği verir. Hareket özgürlüğü ve erişilebilirlik, montessori felsefesinin temelini oluşturur.

Bebeğinizin mekanını dekore ederken, mümkün olduğunda çocuk büyüklüğünde mobilyalar seçin. Minik bir masa ve minyatür sandalyeler, mükemmel bir iş istasyonu sağlar ve rahat, bira bardağı büyüklüğünde bir döner ya da puf koltuk, değerli bir resimli kitapla kıvrılmak için mükemmel bir yerdir. Resim asmayı planlıyorsanız, onu sevindirileceği yerdeki çocuğunuzun göz hizasına asın. (Kazaları, vida çerçevelerini ve diğer dekoratif eşyaları asmak yerine doğrudan duvara vidalamak için.)

Oynama Teşvik Et
Montessori’ye göre, küçük çocuklar ilginç ve eğitici oyunlara rahat olarak erişebilmelidir. Bununla birlikte, küçük çocuğunuza bunalmamak için dikkatli olun. Çok fazla oyuncak aşırı uyarıcı olabilir ve ne ile oynayacağından emin olmayan bir çocuk genellikle hiç bir şeyle oynamaya başlar.

Rafları ve sepetleri oyuncak ve kitaplarla doldurmak yerine, çocuğunuzun en sevdiği oyun parçalarını birkaç temalı istasyona düzenlemeyi deneyin. Oyun yüzeyi olarak iki katına inen düşük, sağlam raflara yatırım yapın ve kitaplarınızı yürümeye başlayan çocuğunuzun görebileceği yerlerde görüntülemek için kitap raylarını kullanın. Yatak odasında ekran tabanlı oyuncaklardan kaçının; Eğitici ve etkileşimli olsalar bile, onları çocuğunuzla birlikte kullanmak en iyisidir, böylece screentime sınırını alıp öğrenmeyi geliştirebilirsiniz.

Oyuncak ve kitap seçiminizi düzenli aralıklarla döndürdüğünüzden emin olun, böylece bebeğinizin hayal gücünü yakalamak için her zaman yeni ve heyecan verici bir şeyler olsun. Aynalar, cep telefonları ve diğer duyusal deneyimler çocuğunuzu eğlendirmek için harika bir yoldur.

Montessori yatağa ulaşılabilir yap.
Küçük çocuğunuzun kendi alanında bağımsız olarak çalışmayı öğrenmesini istiyorsanız, bu alanı kendileri için erişilebilir hale getirmeniz gerekir. Büyük, ağır çekmeceleri küçük, çocuk dostu küplerle değiştirmeyi düşünün ve dolaba daha düşük bir ray takın, böylece çocuğunuz kendi kıyafetlerini seçmeye yardımcı olabilir. Kolayca erişilebilen duvar kancaları da mükemmel bir seçimdir. Işık anahtarı genişleticisi kadar basit bir şey bile, yürümeye başlayan çocuğunuzun bağımsızlık düzeyi için büyük bir fark yaratabilir.

Bir çocuk oyun odası için renkli köpükten yapılmış, karolarla süslenmiş, yumuşak bir yüzey sağlayan renkli ve sevimli kurulum. Oda, iki sandalyeli küçük bir masa ile döşenmiştir ve depolama için basit bir kabine sahiptir.

Çağdaş bir yürümeye başlayan çocuk odası için minimalist kurulum, oyuncaklar için basit ahşap raflar seti ile döşenmiştir, boyanmamış huş ağacından yapılmış ve bebeği rahat ettirmek için birkaç kilim ile bitmiştir.

Modaya uygun bir Montessori tarzında serin estetik yürümeye başlayan oda dekoru. Gri duvarlar ve perdeler sırasıyla küçük beyaz bulutlar ve yıldızlarla süslenmiştir. Bir halı geniş gri ve beyaz çizgilidir. Gri veya Beyaz Ahşap Mobilya